19 lat Grupy Twórczej QUARK na ICYS

Międzynarodowa Konferencja Młodych Naukowców ICYS (International Conference of Young Scientist) to nieoficjalne mistrzostwa świata w badaniach naukowych w kilku dyscyplinach uczniów szkół średnich. Znaczna liczba uczestników pochodzi z następujących krajów: Europy, Azja i Ameryki. Corocznie organizowana jest w innym kraju i jest członkiem World Federation of Physics Competition.
W 1993 przedstawiciele Eotvos Lorand University, Budapeszt i Państwowego Uniwersytetu Białorusi, Mińsk postanowili zorganizować wspólnie konferencję dla uczniów szkół średnich będących w wieku 14 – 18 lat. Celem organizatorów było stworzenie nowego typu konkursu, który pozwoliłby uczniom szkół średnich zapoznać się z metodami badań naukowych. Założeniem prac konkursowych było przedstawienie różnych fazy pracy badawczej od samego początku czyli sformułowania temat aż po ostatni krok, podsumowujący wyniki badań, a wszystko to przedstawione w j. angielskim. Konferencja jak co roku stanowi wyzwanie dla młodych naukowców poprzez uzyskanie informacji do realizacji pracy, z którymi próbują sobie poradzić by potem przedstawić wyniki na arenie międzynarodowej.
Pierwszy ICYS odbył się na Węgrzech w Wyszechradzie na Węgrzech. Węgierscy organizatorzy zawsze wracają do Wyszehradu, konkurs staje się powszechnie znany jako „Konferencja Wyszehradzką”.

W tym roku odbyła się już 26 edycja Konferencji, która wcześniej była organizowana w następujących krajach:
1994 Visegrád, Węgry
1995 Baranovichi,Białoruś
1996 Visegrád, Węgry
1997 Baranovichi, Białoruś
1998 Visegrád, Węgry
1999 Baranovichi, Białoruś
2000 Nijmegen, Holandia – pierwszy raz zorganizowana poza Węgrami i Białorusią przez Radboud University Nijmegen
2001 Katowice, Polska – organizatorem Pałac Młodzieży w Katowicach
2002 Kutaisi, Gruzaj
2003 Praga i Kladno, Czechy
2004 Nijmegen, Holandia – Radboud University Nijmegen
2005 Katowice, Polska – organizatorem Pałac Młodzieży w Katowicach
2006 Stuttgart, Niemcy – sponsorowana przez Bosch, zorganizowana przez Heidehof Foundation
2007 Saint-Petersburg, Rosja – organizatorem Saint Petersburg State University
2008 Chernivtsi, Ukraina – organizatorem przez Chernivtsi University and Youth Scientific Society Quasar
2009 Pszczyna, Poland – organizatorem I Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego
w Pszczynie oraz Grupa Twórcza QUARK
2010 Bali, Indonezja – Konferencja pierwszy raz poza Europą, organizatorem Surya Institute
2011 Moscow, Russia – pierwszy raz dwóch organizatorów, Moscow State University i Dynasty Foundation and Metallinvestbank
2012 Nijmegen, Holandia – Radboud University Nijmegen
2013 Bali, Indonezja – 20 edycja, organizatorem Surya Institute and Surya University
2014 Belgrad, Serbia – organizator Regional Centre for Talents Belgrade Two
2015 İzmir, Turcja – organizatorem İzmir University
2016 Cluj-Napoca, Rumunia – organizator Babeş-Bolyai University
2017 Stuttgart, Niemcy – organizator Student Research Centers Baden-Württemberg
2018 Belgrad, Serbia – organizatorem Regional Centre for Talents Belgrade Two
2019 Kuala Lumpur, Malezja – organizator Malaysia Young Scientists Organisation
W 26 edycjach Konferencji wzięli udział przedstawiciele 46 państw świata jako organizatorzy, uczestnicy
i obserwatorzy.
W tegorocznej edycji Młodzież Grupy Twórczej Quark z Pracowni Fizyki Pałacu Młodzieży w Katowicach poraz kolejny reprezentowała Polskę na Międzynarodowej Konferencji Młodych Naukowców która odbyła się od 19 – 25 kwietnia 2019 w Kuala-Lumpur w Malezji. Była to już 19 Konferencja, w której młodzież GT QUARK wzięła udział!
W serbii w Belgracie odbyło sie 25 lecie Icysu. Zuzanna Rajkowicz podziękowala za współpracę, aby zostac honorowym Prezydentem ICYSU i dalej wspierac i pomagać jego organizację. Wybory nastąpiły podczas zawodów Kuala Lumpur. Wspomnieliśmy rownież Judit Illy, wieloletniego sekretarza Komitetetu Sterującego ICYSu oraz Lajosa Skrapits, którzy zmarli w ostatnich latach, a bez którch te zawody nie przetrwały by przez tyle lat.
W tym miejscu dziękuję za współpracę z Grupą Twórcza Quark osobom, bez których młodzież nie mogła by wziąć udziału w 19 edycjach zawodów tj.: prof. dr hab. Władysławowi Borgiełowi z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach dr Joachimowi Gmyrkowi z Politechniki Śląskiej w Gliwicach, prof. zw.
dr hab. Alicji Ratusznej z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, prof. dr hab. Annie Pazdur, prof. dr hab. inż. Andrzejowi Bluszczowi z Politechniki Śląskiej w Gliwicach, prof. dr hab. inż. Andrzejowi Ziębie
z Akademii Górniczo – Hutniczej w Krakowie, prof. dr hab. Maciejowi Kolwasowi z Polskiej Akademii Nauk
w Warszawie oraz prof. dr hab. Andrzejowi Wysmołkowi z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego.
Dziękuję również nauczycielom – Aleksandrze Szydło i Janinie Oziminie oraz współpracującymi osobami z Pałacu Młodzieży w Katowicach: Grażynie Jackowicz – Korczyńskiej, Annie Kazura, Dariuszowi Biłobran, Małgorzacie Stawickiej.
Nie bez znaczenia było również wpsarcie Urząd Miasta Katowice, gdzie sczególnie pragnę podziękować za wieloleletnią współpracę Pani Krystynie Siejnie – Przewodniczącej Rady Miasta Katowice oraz Naczelnikowi Wydziału Edukacji Sławomirowi Witkowi. Dziękuję również Wojewódzki Funduszowi Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach oraz Pałacowi Młodzieży w Katowicach.

Prezentacje ICYS 2019